کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی تهران
وب نوشت گروهی کتابداران دانشگاه علوم پزشکی تهران
آرشیو
موضوعات
مدیر وب نوشت:

عباس میرزایی

موضوعات
موضوعات
کلیه کتابدارانی که با توجه به شرایط مندرج در اساسنامه وب نوشت، تمایل به عضویت در گروه نویسندگان را دارند لطفا تقاضای خود را ارسال نمایند.  
 
اساسنامه وب نوشت
آیین نامه وب نوشت
10 اردیبهشت 1386
وظایف گم شده کتابداران

با سلام. می دانم که اکثر همکاران و کتابداران عزیز این روزها هر یک به نحوی درگیر نمایشگاه کتاب و خرید منابع و غیره... هستند. اما برای من به عنوان یک کتابدار همیشه سوالاتی مطرح بوده که زیاد بی ربط هم به نمایشگاه کتاب نیستند و آن شرح وظایف کتابداران است خصوصا آن قسمتی که مربوط به کارهای سفارشات و نمایشگاه کتاب است. به نظر می رسد در اکثر کتابخانه های دانشگاه علوم پزشکی شرح وظایف روشنی برای کتابداران وجود ندارد یا اگر هست ارثیه سالها پیش است که به همان صورت باقی مانده و تقریبا غیر قابل تغییر است. البته این مسئله از زوایای گوناگون باید مورد بررسی قرار گیرد. درست است که در این وبلاگ مجال پرداختن به مسایلی این چنینی وجود ندارد و اصولا از نظر آیین نامه ای هم نباید وارد جزئیات صنفی شد اما سوال من این است که بالاخره این مشکلات را چه مرجعی باید حل کند آیا باید منتظر سازمان مدیریت و برنامه ریزی بمانیم تا چنین شرح وظایفی را برای ما بنویسد یا منتظر مقامات دیگر در دانشگاه باشیم و انتظار داشته باشیم آنان مشکل ما را حل کنند یا کماکان مانند گذشته به شیوه های غیر رسمی و متعارف آن را حل نماییم و یا اینکه انتظار داشته باشیم کتابخانه مرکزی دانشگاه به عنوان متولی این کار حداقل به مطرح کردن موضوع بپردازد. ناهماهنگی در چارت سازمانی کتابخانه ها و پست های کتابداران هم در کنار عدم وجود شرح وظایف روشن علی الخصوص برای مستخدمین جدیدتر مشکلات بیشتری بوجود می آورد. به عنوان مثال:آیا باید فهرستنویسی و نمایه سازی منابع را یک غیر کتابدار(در مقطع دیپلم) انجام دهد (بدون اساعه ادب به کتابداران عزیز تجربی) و در کنار آن کارهای ثبت منابع و آماده سازی را یک کارشناس کتابداری انجام دهد؟
آیا تدوین شرح وظایف مدون و متمرکز توسط کتابخانه مرکزی و ابلاغ آن به کتابخانه های تابعه تا حدودی این مشکلات را حل نخواهد کرد؟ مثال فوق تنها یکی از مشکلات موجود است٬ مطمئنا نتایجی که از چنین تقسیم کاری بوجود خواهد آمد به هیچ عنوان به نفع کتابخانه ها نخواهد بود. آیا کتابخانه مرکزی تا کنون موجودی کتابخانه ها را در نرم افزارهای آنان از نظر صحت و سقم ورود اطلاعات و معضلات و مشکلات آنها را بررسی کرده است؟ ممکن است نتایج بسیار اسف باری را بدست آید!


موضوعات
استفاده از مطالب وب نوشت با ذکر ماخذ و رعایت حقوق مالکیت معنوی مجاز است

Powered by BlogSky.com
Best Resolution in 1024*768

عناوین آخرین نوشته ها


- وب نوشت خبری - تحلیلی
- تریبونی برای درج آرا و نظرات
- محملی برای انتقال تجارب حرفه ای
- کافه ای مجازی برای گپ و گفتگو
پیرامون موضوعات کتابداری و
اطلاع رسانی
نیزنگاه کنید به:
- انجمن ها:

انجمن کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی
انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران
انجمن دانشجویان کتابداری دانشگاه
الزهرا

انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه تبریز
انجمن علمی دانشجویان کتابداری و
اطلاع رسانی دانشگاه اهواز

- وب نوشت های گروهی:
وبلاگ گروهی کتابداران ایرانی
وبلاگ گروهی کتابداری پزشکی شهید بهشتی
گروه علوم کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه تهران
گفتگو: وبلاگ انجمن کتابداران ایران
وبلاگ گروهی کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی
قاصدک
کتابداران آزاد
وبلاگ کتابداران دانشگاه فردوسی مشهد

وبلاگ گروهی کتابداران مازندران

وبلاگ دانشجویان کتابداری دانشگاه علوم پزشکی ایران

- وب نوشت های شخصی
وبلاگ کتابداری
دانش شناسی
طنز کتابداری
نظریه های کتابداری و اطلاع رسانی

internet Cataloger

فید اخبار فنآوری اطلاعات از جستجوگر وب پارسیک